68
777448
Simon Gate
(1883-1945)

skål med fat, Orrefors 1927.

Oval med graverad dekor av nakna kvinnor med slöjor samt växter och bårder. Signerad Orrefors. Gate. 147.27.A.D (gravör Arthur Diessner), fatet etikettmärkt. Total höjd 11,5 cm, längd 37,8 cm.

Mynningsnagg.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 176 - 2 720 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 76, sid 84.

Övrigt

Modellen formgiven år 1920.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19