69
742638
Vicke Lindstrand
(1904-1983)
Vicke lindstrand, vas, orrefors ca 1937

vas, Orrefors ca 1937.

Slipad och sandblästrad dekor av fem kvinnotorsoer. Signerad Orrefors Lindstrand 1781. Höjd 20 cm.

Några små nagg och invändig beläggning.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 353 - 6 529 EUR

Klubbat pris:
200 000 SEK

Alistair Duncan, "Orrefors Glass", Woodbridge 1995, modellen avbildad sid 135.

Övrigt

Modellen formgiven år 1937.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19