Klassiska 593

VÄLKOMMEN TILL KLASSISKA

AUKTION: 8– 10 JUNI – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

如有结算,开票和注册的问题,请联系我们会说中文(普通话)的雇员
Ronja Larsson. 电子邮件: ronja.larsson@bukowskis.com 电话: +46 107079721

1281 föremål
4. GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
7. BUDHAI, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
8. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
185 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
9. Väktare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. BUDDHA, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
11. SKULPTUR, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
12. GUDOM/KURUKULLA, förgylld brons. Tibet/Nepal, troligen omkring 1900.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
13. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
15. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
16. BODHISATTVA, trä. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
17. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
18. BUDDHA, brons. Thailand, Ayutthaya, 1600-tal eller tidigare.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. SPEGEL, brons. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
22. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
23. VAS, brons. Mingdynastin, eller äldre.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
24. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
26. RÖKELSEKAR, polerad brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
30. SIGILL, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. BIDISK, sten. Möjligen Handynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
33. ASK med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. HÅRNÅLAR, två stycken, PLAKETT samt OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. HÄNGEN, två stycken, ametist samt fluorit. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. FIGURIN, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
37. FIGURINER, två stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. HÄNGE, dendrisk kvarts, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
41. OBJEKT, bärnsten. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. SIGILL, två stycken, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
43. BELTHOOK, nefrit. Kina.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. GUANYIN, sten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
45. SNUSFLASKA, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
46. SNUSFLASKOR, två stycken, varav en nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
47. SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
48. SNUSFLASKA med PROPP, nefrit. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
49. SNUSFLASKA, agat. Kina, tidigt 1900-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. SNUSFLASKA, agat. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
51. SNUSFLASKA med PROPP, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
53. PENSELBAD, sten. Qingdynastin.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
54. SIGILL, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. VAS, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. PENSELBAD, grön sten. Qingdynastin omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
58. PRAKTSKÄRMAR, ett par med stativ, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
59. FIGURIN, lergods. Troligen Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
61. SKÅL, keramik. Temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
62. SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
63. SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
64. SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918–1392).
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
65. SKÅL samt FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. FAT, keramik. Citzhou. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
67. Gravurna med lock, stengods, qingbai. Yuandynastin (1279-1368).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
68. SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. SKÅL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. VAS, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
71. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
73. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. FIGURIN, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. TABLESCREEN, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
79. GUDOM, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. PLAKETT, cloisonne. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
81. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
83. VINKOPP, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
84. SNUSFLASKA, cloisonne. Troligen sen Qingdynasty.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
85. PLAKETT, cloisonne. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
86. TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
88. TEKANNA med LOCK, förgylld kopparlegering. Qingdynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. RÖKELSEHÅLLARE, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
90. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
91. PALL, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. TRÄSTÄLL, två stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
93. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. STÄLL, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. SKRIN, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
96. ASKAR med LOCK, två stycken, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
97. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. PENSELSTÄLL, troligen Zitan. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 15 000 SEK
99. DOLK, buffel och koppar samt med steninläggningar. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
100. LAMPA med LOCK, silver. Tibet, 1800-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. TESERVIS, 3 delar, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK