908010
Simon Gate
(1883-1945)
Simon gate, praktskål med fat, orrefors 1924, gravör gustaf abels, modell 122.

praktskål med fat, Orrefors 1924, gravör Gustaf Abels, modell 122.

Rikt graverad dekor av dansande, musicerande kvinnor, bordyr med mera, signerad Orrefors. Gate. 122. 1924. GA (gravör Gustaf Abels), skålens höjd 23 cm, diameter 27,5 cm, fatets diameter 29,2 cm.

Mynningens utsida slipad, fatet med mycket små nagg.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 804 - 10 406 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31