Prenumerera på vårt nyhetsbrev

137
967383
Estrid Ericson
(1894-1981)
Estrid ericson, halssmycke, firma svenskt tenn, 1940-50-tal.

halssmycke, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.

Tenn, delvis förgyllda tenn-länkar i form av frökapslar. Längd ca 43,5 cm.
Estrid Ericson började under andra världskriget då materialbrist rådde, att låta tillverka smycken i tenn. Hon hämtade ofta sin inspiration från sina resor och skapade avgjutningar av blommor, rep, knopar, knappar eller som här, frön. Idén låg helt rätt i tiden då "Costume Jewellry" var högsta mode även internationellt. Det så kallade "Etruskiska halsbandet" som Estrid lät göra efter en resa till Rom på 1930-talet säljs idag även på Metropolitan Museum of Art i New York.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

614 - 819 EUR

Klubbat pris:
9 000 SEK
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31