Prenumerera på vårt nyhetsbrev

262
955598
Lars-Gunnar Nordström
(1924-2014)
Lars-gunnar nordström, "t-banan stockholm".

"T-banan Stockholm".

Signerad L-G Nordström och daterad -61 a tergo. Pannå 27,5 x 100 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 188 - 10 235 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Proveniens

Förvärvad direkt av konstnären.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Övrigt

Förslag till utsmyckning på Östermalmstorgs tunnelbanestation som refuserades.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldraledig)
+46 (0)702 53 14 89