Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
410 föremål
1. Betzy Ählström, vas, marqueterie-sur-verre, Reijmyre, jugend, 1901-02.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
2. Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris 
180 000 - 200 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
6. Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
7. Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
8. Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
9. Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
10. Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
11. Per B Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
16. Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
17. Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
19. Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
20. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
21. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
22. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
23. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
24. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
25. Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
29. Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
31. Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
32. Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
35. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
36. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
37. Nils Barck, vas, jugend.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
38. Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
39. Einar Luterkort, urna, Upsala Ekeby, Swedish Grace, 1930-35.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
41. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
42. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
43. Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
44. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
44A. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
45. Wilhelm Kåge, urna, Farsta, Gustavsbergs studio.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
47. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 60 000 SEK
48. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
51. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
52. Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, 1900-talets senare del.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
53. Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
54. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
55. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 60 000 SEK
56. Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
57. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
59. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
60. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
61. Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris 
75 000 - 100 000 SEK
62. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
65. Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
69. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
70. Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
71. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
72. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Återrop
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
75. Sandro Vachetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
79. Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
90. Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
91. Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
92. Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK