Modern Art + Design 604

Slutpriser

Nr.Föremål
1Betzy Ählström, vas, marqueterie-sur-verre, Reijmyre, jugend, 1901-02.38 000 SEK
2Edward Hald, vas, Slipgraal, Orrefors 1954.5 000 SEK
3Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.200 000 SEK
4Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.44 000 SEK
5Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.9 500 SEK
6Sven Palmqvist, skål, ravenna, Orrefors 1953.44 000 SEK
7Vicke Lindstrand, vas, glas, Kosta 1950-tal.8 500 SEK
8Ingeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.28 000 SEK
9Nils Landberg, vas, Orrefors 1960.16 000 SEK
10Eva Englund, vas, graal, "Adam och Eva", Orrefors 1988.30 000 SEK
11Per B Sundberg, vas, "fabula", Orrefors 1998.26 000 SEK
12Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.42 000 SEK
13Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.40 000 SEK
14Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.40 000 SEK
15Bertil Vallien, skulptur, i form av båt, "Boat black", Kosta Boda 2005, unik.40 000 SEK
16Jan-Erik Ritzman, vas, Transjö 2004.8 000 SEK
17Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.36 000 SEK
18TAPIO WIRKKALA, två vaser och skål, Iittala, 1950-tal.Återrop
19Tapio Wirkkala, skål, nr 3359, Iittala, Finland, 1950-tal.50 000 SEK
20Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.20 000 SEK
21Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.7 500 SEK
22Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.50 000 SEK
23Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.10 000 SEK
24Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.9 000 SEK
25Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.8 000 SEK
26Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.24 000 SEK
27Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.11 000 SEK
28Cristallerie de Pantin Stv & C, vas, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.5 000 SEK
29Louis Comfort Tiffany, vas, "Favrile", U.S.A, 1909.6 500 SEK
30Fulvio Bianconi, vas "fazzoletto" samt flaska "fasce orrizzontale", Venini, Italien 1950-60-tal.7 000 SEK
31Paolo Venini, skål "Murrine", Venini, Italien 1960-tal.17 000 SEK
32Tobia Scarpa, vas "Occhi", Venini, Murano, Italien 1960-tal.7 500 SEK
33Ermanno Nason, sannolikt, vas/kanna, I.V.R Mazzega, Italien, 1950-tal.24 000 SEK
34Ercole Barovier, vas "Oriente", Barovier & Toso, Murano, Italien, sannolikt 1940-tal.24 000 SEK
35Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.30 000 SEK
36Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.30 000 SEK
37Nils Barck, vas, jugend.4 000 SEK
38Ferdinand Boberg, prakturna med lock, Gustavsberg 1914.20 000 SEK
39Einar Luterkort, urna, Upsala Ekeby, Swedish Grace, 1930-35.8 500 SEK
40Wilhelm Kåge, vas och skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1953-60.8 000 SEK
41Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.7 500 SEK
42Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.14 000 SEK
43Wilhelm Kåge, urna, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.35 000 SEK
44Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.36 000 SEK
44AWilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1957.37 000 SEK
45Wilhelm Kåge, urna, Farsta, Gustavsbergs studio.36 000 SEK
46Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.34 000 SEK
47Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.85 000 SEK
48Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.16 000 SEK
49Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.15 000 SEK
50Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.100 000 SEK
51Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.11 000 SEK
52Hertha Hillfon, skulptur, Sverige, 1900-talets senare del.12 000 SEK
53Åke Holm, skulptur, "Petrus fiskaren", Höganäs 1950-60-tal.19 000 SEK
54Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.17 000 SEK
55Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.55 000 SEK
56Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.17 000 SEK
57Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.22 000 SEK
58Hans Hedberg, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike.Återrop
59Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.24 000 SEK
60Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv.42 000 SEK
61Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.310 000 SEK
62Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.95 000 SEK
63RUT BRYK, skulptur/vas, Arabia, Finland 1960-tal.Återrop
64RUT BRYK, skulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.Återrop
65Rut Bryk, relief "Flock of birds", Arabia, Finland ca 1955.105 000 SEK
66Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.Återrop
67Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.47 000 SEK
68Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.18 000 SEK
69Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.46 000 SEK
70Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.60 000 SEK
71Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.100 000 SEK
72Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.Återrop
73Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.34 000 SEK
74Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.30 000 SEK
75Sandro Vachetti, figurin "Balilla", Essevi, Italien, 1930-tal.7 000 SEK
76Pablo Picasso, kanna, "Pichet espagnol", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954, ed 13/300.105 000 SEK
77Pablo Picasso, plakett "Profil de taureau", Madoura, Vallauris 1956, A Ramié 315.37 000 SEK
77APablo Picasso, fat "Tête de chèvre de profil", Madoura, Vallauris, Frankrike 1950.42 000 SEK
78Pablo Picasso, skulptur, "Grosse tête, profil gauche", Madoura, Vallauris, Frankrike 1965.165 000 SEK
79Pablo Picasso, plakett, "Tête Polychrome", Madoura, Vallauris, Frankrike 1961.60 000 SEK
80Johan Rohde, kandelabrar, ett par, modell 343, Georg Jensen & Wendel, Danmark 1945-51, sterling.50 000 SEK
81Johan Rohde, bestickuppsättning,110 del "Konge/Acorn", för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt stål.Återrop
82Johan Rohde, bestickuppsättning, 92 delar "Dronning/ Acanthus", Georg Jensen, Danmark efter 1945, sterling och rostfritt.25 000 SEK
83Johan Rohde, bestickuppsättning, 86 delar, modell Konge/Acorn, Georg Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling.35 000 SEK
84Harald Nielsen, teservis, tre delar, för Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.14 000 SEK
85Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, Georg Jensen, Köpenhamn, sterling.6 000 SEK
86Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med sten, firma Georg Jensen, Köpenhamn, modell 247, sterling.19 000 SEK
87Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.20 000 SEK
88TAPIO WIRKKALA, vas, silver, Kultakeskus OY, Hämeenlinna, 1976, 830/1000.Återrop
89Tapio Wirkkala, kandelaber för tretton ljus, "TW412" Hopeakeskus OY, Finland efter 1968, sterling.Återrop
90Wiwen Nilsson, bordslampa, Lund 1926.17 000 SEK
91Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 142 delar, Lund 1938-1965, sterling.185 000 SEK
92Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen ateljé, 1945-50-tal.16 000 SEK
93Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med två hängen, egen verkstad, Stockholm 1952.95 000 SEK
94Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke samt örhängen, ett par, Stockholm 1953 (endast halsring stämplad).24 000 SEK
95Atelier Borgila, jardiniere, Stockholm 1955, sterling ( silver från Falu Silvergruva).34 000 SEK
96Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.13 000 SEK
97Sigurd Persson, kaffeservis, 3 delar, sterling silver, Stockholm 1949-50 (kaffekannan), smed Olle Kvist.25 000 SEK
98Claës E. Giertta, armring, Stockholm 1966, med fasettslipade bergkristaller, 18K.25 000 SEK