969411
BYRÅ, av Christian Linning daterad 1761 (mästare i Stockholm 1744-1779), rokoko.
ByrÅ, av christian linning daterad 1761 (mästare i stockholm 1744-1779), rokoko.

Fanerad med amarant och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad i översta lådbotten med bläck "af Linning 1761". Signerad på ryggen "CLN". Rik beslagsdekor. Längd 122, bredd 60, höjd 94 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Maskstungen. Senare bakben och lådbotten till nedersta lådan. Fanerlagningar. Fanerskador.

Utropspris:

225 000 - 250 000 SEK

22 681 - 25 202 EUR

Klubbat pris:
300 000 SEK
Proveniens

Falk Simons samlingar, Göteborg
Hans sterbhus såld

Bukowskis A 362, hösten 1958, katalognummer 427
Privat samling

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37