25
969431
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Halvrunt. På fyra ben med fotkryss och urna. Snidad dekor av lagergirlanger och bladrosetter. Längd 92, bredd 45,5, höjd 81 cm.

Skivan lagad. Skivan gammal men ej ursprunglig. Maskstunget.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 016 - 3 024 EUR

Klubbat pris:
19 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37