32
976977
KARMSTOL, SK PRESIDENTSTOL, av Ephraim Ståhl (verksam i Stockholm 1794-1820), ej sign, sengustaviansk 1790-talets mitt.
Karmstol, sk presidentstol, av ephraim ståhl (verksam i stockholm 1794-1820), ej sign, sengustaviansk 1790-talets mitt.

Förgylld, bronserad och mörkpatinerad. Svängd stoppad rygg övergående i karmar med sfinxer. Dekor av pastellage i form av lagerstav. Märkt med rött inventarienummer "N:18" (Husgerådskammarens märkning från en ofärdig inventering och ofullständig dokumentation från 1790-talets mitt). Total höjd 110, längd 75 cm.

Dekorbortfall. Torrsprickor. Fottrissor saknas.

Utropspris:

60 000 - 70 000 SEK

6 048 - 7 056 EUR

Klubbat pris:
300 000 SEK

Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl - En kunglig stolmakare, Atlantis 2007, jämför presidentstolar från sid. 113-126.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, sid 230-231, jämför kammarrättens presidentstol av Ephraim Ståhl efter förlaga av Louis Masreliez.

Övrigt

PRESIDENTSTOLAR AV EPHRAIM STÅHL

Eva Nordenfelt skriver i sin bok Ephraim Ståhl - En kunglig stolmakare:
”Utöver inredningarna av de kungliga slotten ansvarade Kungl. Husgerådskammaren också för Svea hovrätt, Kammarrätten och en rad kollegier, som lydde under Kungl Maj:t. Den som idag besöker Svea hovrätt, Kammarrätten och de gamla ämbetsverken på Riddarholmen, kan där finna en del makalösa möbler från Ståhls verkstad. I fråga om elegans och fantasifull komposition är de unika presidentstolarna fullt i klass med hans allra yppersta skapelser för kungafamiljen”.

Vid en storbrand på Riddarholmen 1802 förstördes många statliga myndighetsbyggnader. Efter branden uppfördes nya hus för ämbetsverken som också skulle inredas med nya möbler. Flera beställningar av sittmöbler gick till Ephraim Ståhl. Bland de mest imposanta stolarna var ordförandestolarna, de så kallade presidentstolarna, som var placerade under en tronhimmel. Presidenstolarna har stora likheter i dekoren. Armstöden utgörs av skulpterade liggande sfinxer av trä, som mörkgrönpatinerats för att likna romerska antika möbler av brons. Stolsryggens övergång i armstöd är dekorerade med lejonmaskaroner eller egyptiserande figurhuvuden. De kraftigt svängda bakbenen avslutas med tassfötter. Frambenen är rytmiskt uppbyggda med bladhöstring och kannelyrer som kontrasteras mot släta cylinderformade partier och klotformer. Dekoren av pastellage i form av lagerstav eller palmetter kan växla mellan stolarna.

Auktionens presidentstol av Ephraim Ståhl har många likheter med den som han levererade till Kammarrätten 1807 med beskrivningen ”PresidentStol med Schwingser och Schulptur samt Mesingstrissor”, klädd med ”bleu de Roi-sammet och guldgaloner”. Liknande presidentstolar tillverkade Ståhl, med bland annat hjälp av sin bildhuggare Eric Österberg, till Svea hovrätt, Generaltullstyrelsen och Kammarkollegiet.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37