35
980656
KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Karmstolar, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Vitmålade. Lös stoppad rygg och sits. Rikt snidad dekor av musselformationer, rocailler och akantusblad.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 081 - 12 601 EUR

Proveniens

Tidigare Bulltofta herrgård, Malmö, Skåne.

Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29