45
975327
STOLAR, 10 st, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Stolar, 10 st, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Gråmålade. Stoppad ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Stoppad sits. Bladhölstrade ben med rosettanfanger. Tre signerade ES (Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820), två signerade IHS (mästare i Stockholm 1794-1812).

Ställvis kompletterade fotavslutningar. Förstärkningar. Lagningar.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 081 - 12 601 EUR

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37