54
965025
SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt i Ehrhart Göbels art, rokoko.
Spegel, stockholmsarbete, 1700-talets mitt i ehrhart göbels art, rokoko.

Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med rocailler, blommor och akantusblad. I ramen delvis med infällda ovala fasettslipade spegelglas. Ehrhart Göbel, spegelmakare i Stockholm, född 1690, död 1764. Höjd 136, bredd 62 cm.

Obetydligt anlupet glas.

Utropspris:

70 000 - 90 000 SEK

7 056 - 9 073 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37