56
973708
SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.
Spegel, av johan Åkerblad (mästare i stockholm 1758-1799), gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Snidad dekor av urna, rosor och lagergirlanger. Signerad IÅ under krona. Med Stockholm hallstämpel 1778. Höjd 175, bredd 64 cm.

Övre glaset senare. Dekorlagning

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 512 - 1 815 EUR

Klubbat pris:
11 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37