58
935027
LJUSKRONA, för sju ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Ljuskrona, för sju ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Svängda ljusarmar med anfanger i form av lejonmaskaroner. Droppbotten. Höjd 86, diam 67 cm.

Utropspris:

60 000 - 70 000 SEK

6 048 - 7 056 EUR

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37