62
988560
LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Ljuskrona, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten. Dekor av lejonmaskaroner och figurmaskaroner. Höjd 95, diam 65 cm.

Nagg. Stomme med ställvis lagningar. Korgens metallstag något sneda.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 520 - 3 024 EUR

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37