82
975702
VÄGGPENDYL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. Märkt "Caffieri fecit".
VÄggpendyl, louis xv, frankrike, 1700-talets mitt. märkt "caffieri fecit".

Förgylld brons. Krön med mansfigur som skjuter pilar mot drake nedanför urtavla på klippformation. Vitlackerad urtavla. Höjd 73, längd 44 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.

Förgyllningen med slitage. Senare urtavla och urverk. Ej funktionstestad.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 081 - 12 601 EUR

Klubbat pris:
90 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37