Prenumerera på vårt nyhetsbrev

83
985508
BORDSPENDYL, av Vincent Schultz (urmakare i Stockholm 1728-1764), senbarock.
Bordspendyl, av vincent schultz (urmakare i stockholm 1728-1764), senbarock.

Svartlackerad med kinesiserande bronserad dekor. Med visare för timme och minuter, samt datumvisare. Med slagverk och repeterfunktion. Urtavla och urverk märkt "Vincent Schultz Stockholm". Höjd 41, bredd 25 cm. Pendel och nycklar medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 024 - 4 032 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Proveniens

Statssekreteraren Carl Erik Wadenstierna (1723-1787), Näs, Rö socken, Uppland.
I arv via äldsta dottern Sofia, gift Mannerheim, till släkten Silfverstolpe
och befintligt på Näs i Rö, Roslagen, fram till 1980-talets mitt.
Därefter genom arv och inlösen nuvarande ägare.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37