84
975597
BORDSPENDYL, av John Richard, London, 1700-talets mitt.
Bordspendyl, av john richard, london, 1700-talets mitt.

Svartlackerat fodral. Handtag, fötter och dekor av mässing. Urtavla märkt "JOHN RICHARD LONDON". Höjd utan handtag 47, längd 28 cm. Pendel, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Senare dekorknoppar på krön, varav en saknas. Glasskador på sidor. Ej funktionstestad. Slitage. Fanerskador.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

3 024 - 3 528 EUR

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37