9
979778
BYRÅ, Ryssland, 1700-talets slut.
ByrÅ, ryssland, 1700-talets slut.

Fanerad med karelsk björk, valnöt, pärlemo, och färgat lövträ. Ringhandtag av mässing. Tre lådor. Rika inläggningar av ryska stadsmotiv, samt bevingade figurer och bladrankor. Längd 130,5, bredd 61,5, höjd 90,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Maskstungen. Kompletterad med senare ben och ringhandtag. Fanerlagningar.

Utropspris:

300 000 - 325 000 SEK

30 242 - 32 762 EUR

Klubbat pris:
480 000 SEK

The Art of Marquetry in Eighteen Century Russia, Sovietskaya Rossia Publishers 1989, jämför inläggningar på möbler av Matvei Veretennikov och Nikifor Vasilyev från 1780-90-talen.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37