96
922350
RELIEFFRAGMENT, troligen romerskt 100-200-talet e.Kr.
Relieffragment, troligen romerskt 100-200-talet e.kr.

Figurpar möjligen föreställande Amor och Psyke. Troligen del av askurna. Reliefens mått 33x19 cm. Rammått 50x36 cm.

Skador.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 016 - 3 024 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Tilläggslista

Korrekturfel, stod tidigare som romerskt troligen 100-200-talet f.Kr., ska stå troligen romerskt 100-200-talet e.Kr. / Previously stated wrongly as probably Roman dated 100-200 BC, shall be probably Roman 100-200 AD.

Proveniens

Hovintendenten, donatorn till Nationalmuseum Axel Melander (1853-1926), därefter i arv.

Svenska Hem i ord och bilder, red Albin Roosval
1919, Johnny Roosval: Villa Sörgärde, avbildad sid 247.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37