Prenumerera på vårt nyhetsbrev

98
975103
Johan Niklas Byström
(1783-1848)
Johan niklas byström, johan niklas byström (1783‑1848), signerad och daterad "mod af byström 1809".

Johan Niklas Byström (1783‑1848), signerad och daterad "Mod af Byström 1809".

Den avporträtterades identitet ej bekräftad (tidigare angiven som föreställande Greve Samuel af Ugglas). Bemålad gips. Höjd 72 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 016 - 2 520 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Tilläggslista

Den avporträtterades identitet ej bekräftad.

Tidigare angiven som vara Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1809, nr. 62.

Tidigare angiven som Emil Hultmark, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794‑1887, 1809, nr. 62.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37