12
1006659
Edvin Öhrström
(1906-1994)
Edvin Öhrström, skulptur, "korona", lindshammars glasbruk 1960-tal.

skulptur, "Korona", Lindshammars glasbruk 1960-tal.

Gjutet klarglas med röda inslag. Signerad E Öhrström 6/12. Höjd 54 cm, bredd ca 60 cm, djup ca 19 cm.

Avslag upptill, smärre nagg.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

4 713 - 5 655 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1961.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19