15
1008634
Alvar Aalto
(1898-1976)
Alvar aalto, vas, modell 9750, karhula glasbruk, finland, ca 1937-1949.

vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949

Gröntonat glas, blåst i träform. Höjd 12,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 828 - 3 770 EUR

Klubbat pris:
30 000 SEK
Övrigt

Under produktionsperioden vid Karhula Glasbruk var vaserna specialbeställningar och mycket sällan signerade.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31