21
1050801
Timo Sarpaneva
(1926-2006)
Timo sarpaneva, skulptur, iittala, finland ca 1964-67.

skulptur, Iittala, Finland ca 1964-67.

Svagt gultonad glasmassa, blåst i träform, signerad TIMO SARPANEVA. Mått ca 35 x 35 cm, höjd ca 47 cm.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 770 - 4 713 EUR

Klubbat pris:
46 000 SEK
Proveniens

Silversmeden Rosa Taikon (1926-2017), enligt uppgift erhållen direkt av Sarpaneva som berättat att den var utförd i två exemplar, ett beställningsarbete där den första var avsedd som gåva från den finska staten till Drottning Elizabeth II.

Kaj Kalin, "Sarpaneva", Otava 1986, jfr skulptur från Iittala Glasmuseum ,"Dreams", 1964, avbildad sid 213.

"Glass from Finland in the Bischofsberger collection", Skira 2015, jämför nr 309, "Palava Pensas" (Burning Bush), 1965, avbildad sid 352-353.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19