990039
Edvin Öhrström
(1906-1994)
Edvin Öhrström, vas, ariel, orrefors 1942, nr 242.

vas, ariel, Orrefors 1942, nr 242.

Dekor i turkos och violett av häst samt mans- och kvinnofigur i strålande sol. Signerad ORREFORS SWEDEN ARIEL No 242 E. Öhrström 1942. Höjd 20 cm.

Några smärre repor.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

11 781 - 14 138 EUR

Klubbat pris:
115 000 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19