406
769360
Jean Helion
(1904-1987)
Jean helion, "festival d'automne á l'atelier"

"Festival d'automne á l'atelier"

Signerad J.H samt daterad -80, a tergo signerad Hélion och daterad 80. Duk 146 x 114 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 138 - 16 494 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK
Proveniens

Galerie Karl Flinker, Paris, Frankrike.
Privat Samling.

Galerie Bronda, Helsingfors, 1981.

Catalogue raisonné de l'oeuvre peint de Jean Hélion, N°1748.

Övrigt

Jean Hélion var en av de ledande franska modernisterna under sin tid. På 1920-talet började Hélion som arkitektlärling och utförde ritningar men började måla på heltid sedan han år 1925 fick kontakt med samlaren Georges Bine som hjälpte honom med finansering. Sin första utställning hade han på Salon des Indépendants 1928 och bekantade sig med konstnärer som Jean Arp och Piet Mondrian. Tillsammans med Theo van Doesburg, svenske Otto G. Carlsund, Marcel Wantz and Léon Arthur Tutundjian bildade Hélion den betydelsefulla konstnärsgruppen Art Concret som förespråkade geometrisk abstrakt konst relaterad till Neo-plasticismen. Under 1930-talet skapade han mycket framgångsrikt abstrakt konst för att sedan från 1939 börja integrera figurelement i sitt arbete. På 1950-talet förändrades stilen igen och blev mer naturalistisk i sitt uttryck. Sent i sin karriär återupplivade Hélion sina figurer från 1940-talet vilket är synligt i den aktuella målningen som är utförd 1980 i en för den sena perioden typisk färgskala och stil, musikinstrument och lila toner. År 1983 slutade Hélion att måla till följd av en hjärntumör som gjort honom blind.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldrarledig)
+46 (0)702 53 14 89