44
1018271
Wilhelm Kåge
(1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, farsta, gustavsberg studio, 1950-tal.

vas, Farsta, Gustavsberg Studio, 1950-tal.

Fyrsidig, geometrisk ristad dekor glaserad i blått, beige och offwhite, på fyra tassfötter, signerad KÅGE FARSTA samt studiohanden. Höjd 28 cm.

En fot något slipad.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

3 299 - 3 770 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31