86
1049506
Gunnar Nylund
(1904-1997)
Gunnar nylund, urna med lock, rörstrand 1940-tal.

urna med lock, Rörstrand 1940-tal.

Stengods, unik grön glasyr, på locket liggande rådjur, signerad R SVERIGE G.N. 1/50, höjd 23 cm.

Locket möjligen ej ursprungligt sammanhörande.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

566 - 754 EUR

Klubbat pris:
8 500 SEK
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19