98
1049861
Michael Schilkin
(1900-1962)
Michael schilkin, skulptur, isbjörn, arabia, finland 1945.

skulptur, isbjörn, Arabia, Finland 1945.

Stengods, ljus grågrön glasyr, stämpeldsignerad Schilkin Arabia samt ristat 45, längd 36 cm, bredd ca 28 cm, höjd 27,5 cm.

Bränningssprickor, smärre glasyrnagg runt foten.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 770 - 4 713 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19