229
1094536
Barbro Nilsson
(1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "ostia orange", rölakan, ca 339,5 x 245 cm, signerad ab mmf bn

MATTA, "Ostia orange", rölakan, ca 339,5 x 245 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1972. (Ovanlig i denna färgskala).

Obetydligt slitage, smärre fläckar.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 212 - 9 615 EUR

Klubbat pris:
105 000 SEK
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12