256
1105830
Simon Gate
(1883-1945)

skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.

Oval med graverad stiliserad dekor av nakna kvinnofigurer med slöjor samt växter och bårder. Signerad S. Gate 147.24 Orrefors W.E (gravör Wilhelm Eisert). Längd 38,3 cm, bredd 22,7 cm, total höjd 11,7 cm.

Skålen med ett mynningsnagg.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 923 - 2 404 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK

Helmut Ricke, Ulrich Gronert, "Glas in Schweden 1915-1960". München 1986, jfr katalognummer 76, sid 84.

Helmut Ricke, Lars Thor, "Schwedische Glasmanufakturen, Produktionskataloge 1915-1960", Prestel-Verlag, München 1987, ritningen avbildad sid 27.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19