1098955

268. OTTO SCHULZ, skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal.

Skåpet fanerat i flammig, bonad samt svärtad björk med geometrisk dekor, bronsbeslag i form av tofsar, invändigt med glashylla samt lådor, benställning i svärtat trä, höjd 153 cm, bredd 91 cm, djup 33 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Mindre fanérlagningar.

Följerätt
Nej
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK / 14 423 - 19 231 EUR
Klubbat pris
390 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, sid 209. Skåpen ingick i en serie av möbler som kunde beställas med olika benställningar, skåp eller sideboards.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Jonatan  Jahn

Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)703 92 88 60
jonatan.jahn@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto