268
1098955
Otto Schulz
(1882-1970)
Otto schulz, skåp, ett par, boet, göteborg, swedish grace 1930 tal

skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal.

Skåpet fanerat i flammig, bonad samt svärtad björk med geometrisk dekor, bronsbeslag i form av tofsar, invändigt med glashylla samt lådor, benställning i svärtat trä, höjd 153 cm, bredd 91 cm, djup 33 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Mindre fanérlagningar.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

14 423 - 19 231 EUR

Klubbat pris:
390 000 SEK

Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, sid 209. Skåpen ingick i en serie av möbler som kunde beställas med olika benställningar, skåp eller sideboards.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60