268
1098955
Otto Schulz
(1882-1970)

skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal.

Skåpet fanerat i flammig, bonad samt svärtad björk med geometrisk dekor, bronsbeslag i form av tofsar, invändigt med glashylla samt lådor, benställning i svärtat trä, höjd 153 cm, bredd 91 cm, djup 33 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Mindre fanérlagningar.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

14 423 - 19 231 EUR

Klubbat pris:
390 000 SEK

Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, sid 209. Skåpen ingick i en serie av möbler som kunde beställas med olika benställningar, skåp eller sideboards.

Konstnär/formgivare

Otto Schulz var en svensk inredningsarkitekt, skribent och formgivare född i Tyskland. 1907 flyttade han till Sverige och startade 1920 möbelföretaget Boet i Göteborg. Där utförde han flertalet inredningar åt några av Göteborgs mer ansedda familjer samt låg bakom några av stadens mer kända miljöer. Under 1920-talet drev han även firman Vackra vardagsvaror. Han startade tidskriften Boet, som var en månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri. Tidningen utkom 1928-40 och genom den kunde han göra reklam för sina möbler. Med sina möbler introducerade Schulz ett nytt modultänkande, hans möbler gick att bygga på efter hand när behoven ändrades och stilen skiftade mellan traditionalism och funkis.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60