270
1099181
Simon Gate
(1883-1945)
Simon gate, lampkupa, orrefors 1920.

lampkupa, Orrefors 1920.

Graverad dekor av ridande och dansande figurer, signerad Orrefors 165. S. Gate 1920 och etikettmärkt ORREFORS HELKRISTALL. Diameter 35,5 cm, höjd 25,5 cm.

Kantnagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 442 - 1 923 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK

Helmut Ricke, Lars Thor, "Schwedische Glasmanufakturen, Produktionskataloge 1915-1960", Prestel-Verlag, München 1987, ritningen avbildad sid 32.

Övrigt

Modellen formgiven år 1920.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19