270
1099181
Simon Gate
(1883-1945)

lampkupa, Orrefors 1920.

Graverad dekor av ridande och dansande figurer, signerad Orrefors 165. S. Gate 1920 och etikettmärkt ORREFORS HELKRISTALL. Diameter 35,5 cm, höjd 25,5 cm.

Kantnagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 442 - 1 923 EUR

Klubbat pris:
12 000 SEK

Helmut Ricke, Lars Thor, "Schwedische Glasmanufakturen, Produktionskataloge 1915-1960", Prestel-Verlag, München 1987, ritningen avbildad sid 32.

Övrigt

Modellen formgiven år 1920.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19