318
1062187
Axel Einar Hjorth
(1888-1959)

bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrabetsad furu, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 70 cm, bredd 56 cm, höjd 48 cm.

Basen med lagad torrspricka, smärre slitage.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 769 - 7 692 EUR

Klubbat pris:
110 000 SEK
Övrigt

Serien Utö formgiven år 1932.

Konstnär/formgivare

Axel Einar Hjorth var chefsarkitekt NK inredningar 1927-38. Skapade möbler i en alldeles egen stil, inspirerad av fransk Art Déco. Hans första större uppdrag blev NKs påkostade monter på Världsutställningen i Barcelona år 1929. Han visade här bl.a. skåpet Louis (den till idag högst betalda svenska 1900-tals möbeln på auktion, se Bukowskis katalog 523, #1297) samt möbler ur serien Caesar. Hjorth fick utstå kritik från samtiden för sina lyxmöbler. På 1930-talet ritade han fler, enklare möbler för serietillverkning och även rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60