318
1062187
Axel Einar Hjorth
(1888-1959)
Axel einar hjorth, bord "utö", nordiska kompaniet, 1930 tal

bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrabetsad furu, ovalt med skålad skiva, centralfot. Längd 70 cm, bredd 56 cm, höjd 48 cm.

Basen med lagad torrspricka, smärre slitage.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 769 - 7 692 EUR

Klubbat pris:
110 000 SEK
Övrigt

Serien Utö formgiven år 1932.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60