364
1077150
Børge Mogensen
(1914-1972)
Børge mogensen, fåtölj med fotpall, "modell 160", tage m christensen & co, danmark 1950 tal

fåtölj med fotpall, "modell 160", Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal.

Stoppad, omklädd i vitt ullblandat tyg, medar av palisander, originalfoder med påskrift undertill: 3139-160 respektive 3140-160. Fåtöljen bredd 84 cm, djup ca 93 cm, höjd 83 cm (sitthöjd ca 40 cm), pallen 74 x 47 cm, höjd 39 cm.

Senare klädsel.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

28 846 - 38 462 EUR

Klubbat pris:
680 000 SEK
Proveniens

Denna fåtölj beställdes till ett mycket modernt sommarhus i Stockholms skärgård i början av 1950-talet, då huset stod klart.

Thomas Mogensen, "Ett fuldt møbleret liv, en bog om Børge Mogensen", Gyldendal, København, 2004, modellen avbildad sid 207.

Övrigt

Modellen formgiven år 1953. Endast ett fåtal av denna modell kom att tillverkas.

CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.

bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31