1077150

364. BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, "modell 160", Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal.

Stoppad, omklädd i vitt ullblandat tyg, medar av palisander, originalfoder med påskrift undertill: 3139-160 respektive 3140-160. Fåtöljen bredd 84 cm, djup ca 93 cm, höjd 83 cm (sitthöjd ca 40 cm), pallen 74 x 47 cm, höjd 39 cm.

Senare klädsel.

Följerätt
Nej
Proveniens

Denna fåtölj beställdes till ett mycket modernt sommarhus i Stockholms skärgård i början av 1950-talet, då huset stod klart.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK / 28 846 - 38 462 EUR
Klubbat pris
680 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Thomas Mogensen, "Ett fuldt møbleret liv, en bog om Børge Mogensen", Gyldendal, København, 2004, modellen avbildad sid 207.

Övrigt

Modellen formgiven år 1953. Endast ett fåtal av denna modell kom att tillverkas.

CITES-intyg, giltigt inom EU medföljer.

bidding if they intend to import this lot into another country.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto