1064736

395. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Clown" (Joy).

Signerad GAN och daterad julafton i Paris 1923. Bemålad trärelief med assemblage, 44 x 32 cm. Monterad i trälåda 71 x 55 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva till tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem och hans hustru, konstnären Gladys Heymans dotter Joy (f. 1922) julen 1923.

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK / 28 846 - 38 462 EUR
Klubbat pris
450 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 297 "GAN", katnr 9.
Lunds Konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson 3 juli - 28 augusti 1977, katnr 108.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm 6 april - 20 maj 1984, katnr 196.
Malmö konsthall, "GAN", 29 juni - 26 augusti 1984, katnr 196.

Övrigt

GAN var nära vän med kompositören och konstnären Gösta Nystroem och hans hustru Gladys Heyman, som var skulptriselev i Antoine Bourdelles ateljé. Paret var bosatta i Paris under hela 1920-talet.

Inspirerad av bland andra Léger utförde GAN i början av 1920-talet några tredimensionella konstruktioner av objets trouvé och collage. Auktionens verk "Clown" (Joy) är en lekfull julgåva till paret Nystroems då ettåriga dotter Joy. Genom vardagliga ting som vinkorkar, kartong och träbitar har GAN skapat en clown i relief som han har bemålat i de glada primärfärgerna rött, blått och gult med detaljer i mer dämpat brunt och svart. Att gåvan verkligen var personlig har GAN betonat genom att tydligt skriva
namnet "JOY" bredvid sitt eget "GAN". Längst ner har han daterat verket med texten "Julafton i Paris 1923"

Joy, som har starka minnen av GAN, valde liksom sina föräldrar en konstnärlig bana och studerade på Slöjdföreningen i Göteborg och sedan på Beckmans Reklamskola i Stockholm. Efter avslutade studier fick Joy jobb som mönsterriterska på Textilfirman Heyman & Holmberg. Trots att idéerna flödade kom det att dröja 60 år innan mönstren kom i produktion. Då i dotterns regi under namnet Joy Zandén AB. Vid 94 års ålder debuterade Joy även som tapetdesigner.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto