397
1067818
Ivan Ivarson
(1900-1939)

Under parasollet

Signerad I.Ivarson. Duk 55,5 x 63 cm.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

9 615 - 14 423 EUR

Klubbat pris:
260 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären, därefter i arv inom familjen.

Konstnär/formgivare

Ivarson, Ivan (1900-1939), svensk målare. Var den mest lidelsefulle färgdyrkaren bland Göteborgskoloristerna. Omkring 1930 hade han nått fram till sitt intensiva och personliga färgspråk, skrivet på duken med snabba, breda, formskapande penseldrag. De dominerande färgerna, blått och rött, drev han upp till obeskrivlig lyskraft. Blommor i vas eller kruka, ibland invid en fönsterutsikt, blev han återkommande favoritmotiv. När han 1928 fick låna Carl Kylbergs Kylbergs ateljé i Helsingör utvecklades hans kolorit från en dämpad, känslig gråskala till milda, rena färger i gult grönt och blått. Mot slutet av sitt liv, då han i Frankrike målade snabba naturintryck, införde han svart som dittills hade saknats i hand färgvärld.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89