411
1093110
József Nemes Lampérth
(1891-1924)
József nemes lampérth, träd
József nemes lampérth, träd
József nemes lampérth, träd
József nemes lampérth, träd

Träd

Signerad Josef von Lamperth och daterad 31 III 1920. Akvarell och bläck på papper 71,5 x 103 cm.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

16 827 - 19 231 EUR

Klubbat pris:
460 000 SEK
Proveniens

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920, utställning tillsammans med László Moholy-Nagy. 6 av de 18 konstverk som ställdes ut köptes av Gustav Ekström och togs till Sverige.
Därefter i arv inom familjen Ekström.

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920.

Övrigt

Jozsef Nemes-Lampérth hörde tillsammans med Janos Nagy-Balogh och Jozsef Egry till den avantgardistiska modernistiska rörelsen i Ungern under tidigt 1900-tal med influenser från Cézanne, fauvismen och kubismen vilket skönjs i hans skapande. Lampeérth var även samtida med den kände konstnären László Moholy-Nagy med vilken han ställde ut i Berlin 1920.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldrarledig)
+46 (0)702 53 14 89