1093110

411. JÓZSEF NEMES LAMPÉRTH, Träd.

Signerad Josef von Lamperth och daterad 31 III 1920. Akvarell och bläck på papper 71,5 x 103 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920, utställning tillsammans med László Moholy-Nagy. 6 av de 18 konstverk som ställdes ut köptes av Gustav Ekström och togs till Sverige.
Därefter i arv inom familjen Ekström.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK / 16 827 - 19 231 EUR
Klubbat pris
460 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920.

Övrigt

Jozsef Nemes-Lampérth hörde tillsammans med Janos Nagy-Balogh och Jozsef Egry till den avantgardistiska modernistiska rörelsen i Ungern under tidigt 1900-tal med influenser från Cézanne, fauvismen och kubismen vilket skönjs i hans skapande. Lampeérth var även samtida med den kände konstnären László Moholy-Nagy med vilken han ställde ut i Berlin 1920.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto