411
1093110
József Nemes Lampérth
(1891-1924)

Träd

Signerad Josef von Lamperth och daterad 31 III 1920. Akvarell och bläck på papper 71,5 x 103 cm.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

16 827 - 19 231 EUR

Klubbat pris:
460 000 SEK
Proveniens

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920, utställning tillsammans med László Moholy-Nagy. 6 av de 18 konstverk som ställdes ut köptes av Gustav Ekström och togs till Sverige.
Därefter i arv inom familjen Ekström.

Fritz Gurlitt Gallery, Berlin, oktober, 1920.

Övrigt

Jozsef Nemes-Lampérth hörde tillsammans med Janos Nagy-Balogh och Jozsef Egry till den avantgardistiska modernistiska rörelsen i Ungern under tidigt 1900-tal med influenser från Cézanne, fauvismen och kubismen vilket skönjs i hans skapande. Lampeérth var även samtida med den kände konstnären László Moholy-Nagy med vilken han ställde ut i Berlin 1920.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89