412
1086797
Tadeusz Kantor
(1915-1990)

"Koperta" (Kuvert) ur serien Emballages.

Signerad T Kantor och daterad 1965 a tergo. Olja på duk med assemblage 90 x 100 cm.

Utropspris:

350 000 - 400 000 SEK

33 654 - 38 462 EUR

Klubbat pris:
440 000 SEK
Proveniens

Inköpt direkt från konstnären, kopia på kvitto medföljer.

Muzuem Sztuki, Lodz, Polen.
Tadeusz Kantor - Emballages, Kulturhuset, Stockholm, 1975.
Henie Onstad Art center, Høvikodden, Norge, 1976.
Trondheims Kunst, Norge, 1976, kat nr 14.

Övrigt

1957 grundar Kantor tillsammans med andra polska konstnärer avantgardegruppen ”The Krakow group” med vilka han arrangerade flera utställningar på Krzysztofory Gallery, det vid tiden mest framstående samtida galleriet i Krakow. Dessa utställningar anses idag som mycket betydande inom Polens konsthistoria. Kantor beskrev själv sina målningar ifrån 1950 och 60-talet som sina innersta hemligheter och deras originalitet gick inte de utländska konstkritikerna obemärkt förbi, 1958 får han sitt internationella genombrott, med flera utställningar däribland i Paris, Basel och på Konstsalongen Samlaren i Stockholm. 1961 blir Kantor inbjuden till att föreläsa på Konsthögskolan i Hamburg och har i och med det en längre ledighet och vistelse i Europa, bl.a. i Sverige. I Sverige representeras Kantor under 1960-talet av Galerie Burén och även senare av Galleri Pierre. Kantor anses idag vara lika betydande för polsk konst som Andy Warhol varit för den amerikanska konstscenen. Inom polsk konsthistoria beskrivs han som ”The best artist of the world from among Polish artists and the most Polish one from among the artists of the world”.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71