1096104

423. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Nice".

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1960-talet. Pannå 33 x 41 cm. Av konstnären bemålad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK / 19 231 - 21 635 EUR
Klubbat pris
220 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, kat. nr 267.

Övrigt

Olle Olsson-Hagalund föddes i Stockholmsförorten Solna, Hagalund. Där växte han också upp och det var där han hade sitt konstnärliga hjärta. Skildringarna av den idylliska småstaden med sitt myller av människor är karaktäristiska för hela hans måleri. Olle Olsson, som kom från en mycket enkel bakgrund med rudimentär formell utbildning, debuterade som trettioåring på en mindre utställning i Stockholm, men hans stora genombrott dröjde till 1937-41, då han hade en rad uppmärksammade utställningar på bland annat legendariska och konstnärsdrivna Galleri Färg och Form och Konstakademin.
I hans produktion finner man endast ett fåtal målningar med motiv hämtade från andra länder än Sverige. På tjugotalet reste Hagalund till Paris likt många andra konstnärer under perioden. Vid något tillfälle måste han även ha rest till Nice, den vackra staden på den Franska Rivieran, där det aktuella katalognumret hämtar sitt motiv ifrån. I blågröna toner skildrar Hagalund stadens puls och det flotta hotellet "Hotel Le Negresco" med boulevarden framför på ett lika charmigt sätt som vi är så vana att se honom skildra gatorna hemma i Hagalund.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto