434
1084565
Sigrid Hjertén
(1885-1948)
Sigrid hjertén, stilleben med vårblomster i vas

Stilleben med vårblomster i vas

Signerad Hjertén. Duk 66 x 54 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 423 - 16 827 EUR

Klubbat pris:
330 000 SEK
Proveniens

Troligen inköpt på Börjssons konsthandel, Göteborg.

Övrigt

Precis som sin man Isaac Grünewald målade Sigrid Hjertén återkommande blomsterstilleben.

Konstvetaren och författaren Anders Wahlgren har skrivit följande om ett annat av Hjerténs blomsterstilleben:"Blommorna i vasen är arrangerade på ett mycket medvetet koloristiskt sätt. Sigrid vilade sig ibland från sina komplexa scenlika kompositioner och ägnade sig, som här, enbart åt färgen. Duken fullständigt fylls av olikformade växter. Det finns en stor skönhetslängtan i bilden." ("Sigrid Hjertén - en av Sveriges främsta konstnärer", Norstedts, 2008, sid 98.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldrarledig)
+46 (0)702 53 14 89