434
1084565
Sigrid Hjertén
(1885-1948)

Stilleben med vårblomster i vas

Signerad Hjertén. Duk 66 x 54 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 423 - 16 827 EUR

Klubbat pris:
330 000 SEK
Proveniens

Troligen inköpt på Börjssons konsthandel, Göteborg.

Övrigt

Precis som sin man Isaac Grünewald målade Sigrid Hjertén återkommande blomsterstilleben.

Konstvetaren och författaren Anders Wahlgren har skrivit följande om ett annat av Hjerténs blomsterstilleben:"Blommorna i vasen är arrangerade på ett mycket medvetet koloristiskt sätt. Sigrid vilade sig ibland från sina komplexa scenlika kompositioner och ägnade sig, som här, enbart åt färgen. Duken fullständigt fylls av olikformade växter. Det finns en stor skönhetslängtan i bilden." ("Sigrid Hjertén - en av Sveriges främsta konstnärer", Norstedts, 2008, sid 98.

Konstnär/formgivare

Hjertén, Sigrid (1885-1948),svensk målarinna. Tillhörde Matisse-akademin Henri Matisse men aldrig gruppen ”De Unga”, som var förbehållen män. 1911 gifte hon sig med Isaac Grünewald och tillsammans har de sonen, konstnären Ivàn Grünewald. Deras måleri har mycket gemensamt i form, färg och motiv, även ytmässigheten, linjerytmen och kombinationen av varma och kalla färger. Motiven är likartade, men Hjertén är lekfullare i kompositionen, använder mildare färger och markerar inte konturerna med samma kraft. På 1920-talet sedan familjen bosatt sig i Paris koncentrerades hennes motiv till franska stadsbilder, landskap och porträtt. Måleriet är engagerat och växlar mellan oro och harmoni, färgen får en mollton, är mer markant under 30-talet, då hennes typiska, intensiva gula färg dominerar. Hjertén måleri blir allt mer likt van Goghs. I de sista dukarna täcks ytan med sneda färgstreck ur vilka motivet växer fram. 1937 slutade hon måla, då hade sinnessjukdomen brutit ut och äktenskapet med Isaac upplösts.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89