1084565

434. SIGRID HJERTÉN, Stilleben med vårblomster i vas.

Signerad Hjertén. Duk 66 x 54 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Troligen inköpt på Börjssons konsthandel, Göteborg.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK / 14 423 - 16 827 EUR
Klubbat pris
330 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Precis som sin man Isaac Grünewald målade Sigrid Hjertén återkommande blomsterstilleben.

Konstvetaren och författaren Anders Wahlgren har skrivit följande om ett annat av Hjerténs blomsterstilleben:"Blommorna i vasen är arrangerade på ett mycket medvetet koloristiskt sätt. Sigrid vilade sig ibland från sina komplexa scenlika kompositioner och ägnade sig, som här, enbart åt färgen. Duken fullständigt fylls av olikformade växter. Det finns en stor skönhetslängtan i bilden." ("Sigrid Hjertén - en av Sveriges främsta konstnärer", Norstedts, 2008, sid 98.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto