1061364

481. KG BEJEMARK, "Kon".

Signerad KGB och daterad -90. Grönpatinerad brons. Längd 210, höjd 110 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Bukowskis Moderna Höstauktionen 2005, kat nr 213.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 7 212 - 9 615 EUR
Klubbat pris
240 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Gunnar Bråhammar, "KG Bejemark", Sveriges Allmänna Konstförening, SAK, publikation 102, sid 146-150.

Övrigt

Ur den större skulpturgruppen "Per och Kersti", efter Carl Snoilskys dikt från 1901, som står i Värnamo. Per och Kersti är porträtt av Bejemark och hans fru i unga dagar, kon kom med eftersom den är en förutsättning för överlevnad i Småland. Skulpturgruppen invigdes 1990.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto