481
1061364
KG Bejemark
(1922-2000)
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"
Kg bejemark, "kon"

"Kon"

Signerad KGB och daterad -90. Grönpatinerad brons. Längd 210, höjd 110 cm.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 212 - 9 615 EUR

Klubbat pris:
240 000 SEK
Proveniens

Bukowskis Moderna Höstauktionen 2005, kat nr 213.

Gunnar Bråhammar, "KG Bejemark", Sveriges Allmänna Konstförening, SAK, publikation 102, sid 146-150.

Övrigt

Ur den större skulpturgruppen "Per och Kersti", efter Carl Snoilskys dikt från 1901, som står i Värnamo. Per och Kersti är porträtt av Bejemark och hans fru i unga dagar, kon kom med eftersom den är en förutsättning för överlevnad i Småland. Skulpturgruppen invigdes 1990.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71