1092091

484. SVEN JONSON, Plangeometrisk komposition.

Signerad S. Jonson och daterad -30. Duk 50,5 x 50,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Svensk privat samling.
Därefter i arv inom familjen.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK / 16 827 - 19 231 EUR
Klubbat pris
400 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Viveca Bosson (red), "Halmstad − Berlin − Paris. Målar-resa genom 20-talet", 1984, avbildad sid 295.

Övrigt

Sven Jonson arbetade med de rent abstrakta motiven under åren omkring 1930 och verk från den här perioden är relativt sällsynta i hans produktion. Denna tid var händelserik för Jonson och konstnärskamraterna i den nyligen instiftade Halmstadgruppen. De fick flera fina utställningserbjudanden - från Halmstad, Lund och Göteborg - och förstås "Art Concret", Otto G. Carlsunds utställning av franska och svenska konkretister på Stockholmsutställningen 1930. Till Stellan Mörner skrev Sven Jonson i augusti 1930 att de blivit inbjudna "till en konstruktivistisk utställning i Stockholm som skall gå av stapeln i aug. Carlsund är anordnare. Absolut abstraktion fordras." Sven Jonsons bidrag bestod av de två oljemålningarna "Composition I" och "Composition II". Med hänvisningar till Amedée Ozenfants puristiska "pré-formes" - de ur naturen hämtade ursprungliga formerna - har Sven Jonson komponerat denna målning från 1930.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto