545
1086719
Lennart Jirlow
(1936-)

"Utanför bykrogen"

Signerad L. Jirlow. Duk 97 x 130 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

24 038 - 28 846 EUR

Klubbat pris:
360 000 SEK
Proveniens

Inköpt från Rolf Lindstrup, 2006 under en utställning på Sofiero Slott, Helsingborg.

Konstnär/formgivare

Lennart Jirlow föddes 1936 i Stockholm. 1952 sökte Lennart Jirlow in till Konstfack och blev antagen som det årets yngste elev. Efter Konstfack gav Jirlow sig ut på utlandsfärd och besökte bland annat Holland, Frankrike och Italien. I Italien kom han att stanna ett antal år för att bosatte sig i Florens, där han blev antagen till Accademia di Belle Arti. Idag bor Jirlow i Provence, där han har hem och ateljé.

Lennart Jirlow är huvudsakligen känd för sina färgstarka och naivistiska verk, med motiv från restaurangmiljöer, ofta parisiska, och blommande trädgårdar. Han har även målat ett flertal porträtt av kända svenskar såsom Jan Malmsjö, Jarl Kulle, Evert Taube, Povel Ramel och Karl Gerhard.

Kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89