Modern Art + Design 612

Visning: 15–20 november på Berzelii Park 1 i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Auktion: 21 november, start kl 10 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Läs mer om auktionen här >

 
607 föremål
1. Orrefors, vinglas 14 st, jugend, ca 1915.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
2. Karl Lindeberg, karaffer, ett par, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, Ariel, "Vattenlek", Orrefors 1953.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
6. Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
7. Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
8. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.
Återrop
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
10. Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
11. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
12. Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
13. Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
14. Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
15. Ann Wolff, skål "Gudinna som fågel", Transjö 1980-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
16. Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
17. Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
5 000 - 6 000 SEK
19. Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
20. Alvar Aalto, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
21. Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
22. Kaj Franck, skulptur "Lancett", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris 
10 000 - 15 000 SEK
24. Oiva Toikka, vas, Nuutajärvi Notsjö, Finland.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
25. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend, 1890-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
26. DAUM, skål, Nancy, Frankrike 1890-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
27. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
28. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
29. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
30. DAUM, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
31. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
32. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
34. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, överfång.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
37. Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
42. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
43. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
44. Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
46. Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
47. Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
48. Nils Emil Lundström, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
49. Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
50. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
52. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
53. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
54. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 15 000 SEK
55. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
56. Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
57. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
58. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
61. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
62. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
63. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
64. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1959.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
65. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1967.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
68. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1959.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
69. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
70. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
71. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
72. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
73. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
74. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
75. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
77. Stig Lindberg, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsbergs studio 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
78. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 5 000 SEK
79. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
80. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
81. Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
82. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
83. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
84. Gunnar Nylund, skulptur, snäcka, Rörstrand, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
85. Hertha Hillfon, skålfat, Sverige 1998.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
86. Hans Hedberg, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
87. Hans Hedberg, ägg, 3 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
88. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
89. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
90. Hans Hedberg, monumental skulptur, apelsin, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris 
400 000 - 500 000 SEK
91. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
92. Hans Hedberg, skulptur, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 15 000 SEK
93. Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, France.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
94. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
95. Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris 
150 000 - 200 000 SEK
96. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris 
75 000 - 100 000 SEK
98. Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
99. Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
100. Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
101. Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK