1064933

11. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Förgyllt och bronserat. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Grevmuhl N 4" (Carl Adolph Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Snidad dekor av lagergirlanger, granatäpplen, spiralband, bladsnitt och pärlstav. Fotkryss med urna. Längd 87,5, bredd 49, höjd 81,5 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK / 2 406 - 2 887 EUR
Klubbat pris
95 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.