11
1064933
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete, 1700 talets slut

Förgyllt och bronserat. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Grevmuhl N 4" (Carl Adolph Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm 1767-1801). Snidad dekor av lagergirlanger, granatäpplen, spiralband, bladsnitt och pärlstav. Fotkryss med urna. Längd 87,5, bredd 49, höjd 81,5 cm.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 406 - 2 887 EUR

Klubbat pris:
95 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37