1107278

401. CARL LARSSON, "Havreskärning II"/"Havreskörd II".

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad 1915. Akvarell 70 x 100 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm (enligt anteckning i Carl Larssons kassabok såld år 1916 genom Fritzes för 2.500 kronor); privat samling.

Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK / 144 370 - 192 493 EUR
Klubbat pris
1 500 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars-april 1916, kat nr 121.

Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick", 1919, omnämnd sid 38 samt avbildad i interiörfoto från utställningen; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 541 samt upptagen i katalogdelen under år 1915, sid 159 som nr 1635.

Övrigt

Motivet avbildar samma skördearbete på lantbruket Spadarvet som beskrivs på "Havreskärning I"/"Havreskörd I", men här binds den skurna havren samman i kärvar och hässjas. De som hjälper till med arbetet är Erik Kvarnbergs hustru Hilma längst till höger, och mellan Hilma och hennes syster Svea Sundgren binder deras syster Anna en kärve. Den unga mannen som driver ner en hässjepåle i marken, är deras bror Kalle Sundgren. På andra sidan Sundbornsån skymtar Sundborns kyrkas torn längst bort och på andra stranden bortom hässjan ligger Lilla Hyttnäs, Carl och Karin Larssons hem i Sundborn.

Carl Larsson förvärvade Spadarvet år 1897 för att nyttjas som "skafferi" och extra utrymme för den växande familjen samt tillresta gäster. Inledningsvis sköttes jordbruket av rättaren Johan Johansson med hustru Johanna. Några år senare tog Erik och Hilma Kvarnberg över jordbruket. De bodde då i huset som följaktligen idag kallas "Kvarnbergs stuga". Deras dotter Greta, vilken senare gifte sig Elfström, arbetade många år som guide på Carl Larsson-gården. Greta berättade inlevelsefullt om det strävsamma livet i byn och ibland kunde det hända att tillresta turister möttes av Gretas lapp på dörren till Carl Larsson-gården: "Kommer straxt - hämtar korna".

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto