401
1107278
Carl Larsson
(1853-1919)

"Havreskärning II"/"Havreskörd II"

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad 1915. Akvarell 70 x 100 cm.

Utropspris:

1 500 000 - 2 000 000 SEK

144 370 - 192 493 EUR

Klubbat pris:
1 500 000 SEK
Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm (enligt anteckning i Carl Larssons kassabok såld år 1916 genom Fritzes för 2.500 kronor); privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", mars-april 1916, kat nr 121.

Ernst Malmberg, "Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick", 1919, omnämnd sid 38 samt avbildad i interiörfoto från utställningen; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 541 samt upptagen i katalogdelen under år 1915, sid 159 som nr 1635.

Övrigt

Motivet avbildar samma skördearbete på lantbruket Spadarvet som beskrivs på "Havreskärning I"/"Havreskörd I", men här binds den skurna havren samman i kärvar och hässjas. De som hjälper till med arbetet är Erik Kvarnbergs hustru Hilma längst till höger, och mellan Hilma och hennes syster Svea Sundgren binder deras syster Anna en kärve. Den unga mannen som driver ner en hässjepåle i marken, är deras bror Kalle Sundgren. På andra sidan Sundbornsån skymtar Sundborns kyrkas torn längst bort och på andra stranden bortom hässjan ligger Lilla Hyttnäs, Carl och Karin Larssons hem i Sundborn.

Carl Larsson förvärvade Spadarvet år 1897 för att nyttjas som "skafferi" och extra utrymme för den växande familjen samt tillresta gäster. Inledningsvis sköttes jordbruket av rättaren Johan Johansson med hustru Johanna. Några år senare tog Erik och Hilma Kvarnberg över jordbruket. De bodde då i huset som följaktligen idag kallas "Kvarnbergs stuga". Deras dotter Greta, vilken senare gifte sig Elfström, arbetade många år som guide på Carl Larsson-gården. Greta berättade inlevelsefullt om det strävsamma livet i byn och ibland kunde det hända att tillresta turister möttes av Gretas lapp på dörren till Carl Larsson-gården: "Kommer straxt - hämtar korna".

Konstnär/formgivare

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen.
Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05