434
1110942
Lena Cronqvist
(Född 1938)
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"
Lena cronqvist, "i badet"

"I Badet"

Signerad L.C. och numrerad 5/5. Utförd 1993-94. Gjutarstämpel H. Bergman. Mörkpatinerad brons. Höjd 28 cm, bredd 22 cm, djup 15 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 700 - 9 625 EUR

Klubbat pris:
135 000 SEK

Leif Nylén, "Lena Cronqvist - Skulpturer 1993 - 1995", 1995, avbildad helsida sid. 71.

Övrigt

Mårten Castenfors beskriver i sin essä ”Lena Cronqvist och det absolut nödvändiga”, SAK 2003, konstnärens måleri på 1990-talet som måleriska framställningar av små figuranter. Det är unga flickor som grimaserar i en värld av växtvärk, spelad oskyldighet och barnslig grymhet. ”1990-talets flickor vänder och vrider envetet på dockor och katter: de badar, dränker, stryper och bäddar med samma sorgmodiga välbehag.”

Flickorna, med sin trotsiga och allvarliga uppsyn, tycks placerade i en vuxenlös miljö där deras till synes oskyldiga lek är laddad med dunkla undertoner. Parallellt med att flickorna blir mer och mer vanartiga i måleriet finner motiven även sin tredimensionella form i Cronqvists skulpturer av terrakotta och brons. I såväl stor som liten skala utstrålar de små gestalterna psykologisk trovärdighet, självständighet och styrka. De styr och ställer och härskar över sin egen värld må det vara en sten, en balja eller ett vatten.

Kontakta specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst (föräldrarledig)
+46 (0)8 12 04 87 05